Вживання генетично модифікованих тварин в їжу вперше схвалило американське Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (Food and Drug Administration, FDA), передає «Интерфакс».
Тепер в продуктових магазинах США може з'явитися лосось, який росте в два рази швидше своїх звичайних родичів. У заяві FDA говориться, що відомство не буде вимагати позначати генетично модифіковану рибу спеціальними етикетками при продажу.
Так званому "акваактівному" лососеві (AquAdvantage ), виробленому фірмою AquaBounty, додатково вводять гормон росту чавичі (вид лососевих, Chinook salmon). А щоб гормон зберігав ефективність протягом тривалого часу, також вводиться ген американської бельдюги (схожа на вугра риба, ocean pout).
У звичайного лосося гормон росту активний тільки в певну пору року. Новий же вигляд протягом півтора років виростає до розміру, якого вирощені традиційним способом риби досягають лише до трьох років.
Противники генетично модифікованих продуктів вже давно висловлюються проти подібних експериментів, називаючи результат «франкенрибою». До заперечень активістів прислухалися в багатьох великих торгових мережах США, у тому числі Whole Foods, Trader Joe’s и Target. У них цього лосося купити буде неможливо.
У FDA заявляють, що вживання такої риби не шкодить здоров'ю, а виробництво не загрожує навколишньому середовищу. Виводити будуть тільки жіночі особини, до того ж вони будуть стерильні - творці стверджують, що практично всі генетично модифіковані риби нездатні до розмноження.
При цьому вирощувати новий вид будуть не в США, а в Панамі і Канаді, причому тільки в ізольованих акваріумах.
Але противники наполягають, що AquAdvantage все ж може виявитися в дикій природі, а так як деякі з них –нехай їх відсоток і мінімальний– можуть розмножуватися, це в кінцевому підсумку призведе до зникнення звичайного лосося.
Крім того, деякі вважають вживання такої риби в їжу неетичним або ж побоюються можливої алергії.