Завантаження сайту...

Використання електронних сигарет може створити основу для карієсу

Звичка вживати сигарети може призвести до потьмянілої посмішки та частіших візитів до стоматолога.

Дослідження, проведене викладачами Школи стоматологічної медицини Університету Тафтса, показало, що пацієнти, які говорили, що користуються пристроями для вейпінгу, мали більший ризик розвитку карієсу. Згідно з опитуваннями CDC, 9,1 мільйона дорослих американців і 2 мільйони підлітків вживають вейп-продукти на основі тютюну, це означає, що у них багато вразливих зубів.

Висновки цього дослідження про зв’язок між вживанням сигарет і ризиком карієсу (стоматологічний термін для карієсу) служать попередженням про те, що ця, здавалося б, нешкідлива звичка може бути дуже шкідливою, каже Каріна Іруса, доцент кафедри комплексного лікування та провідний автор на папері. Дослідження було опубліковано 23 листопада в The Journal of the American Dental Association .

За останні кілька років зросла обізнаність громадськості про небезпеку вейпінгу для загального здоров’я, особливо після того, як використання вейпінгу було пов’язано із захворюваннями легенів. Деякі стоматологічні дослідження показали зв’язок між використанням електронних сигарет і збільшенням маркерів захворювань ясен, а також пошкодженням емалі зуба, його зовнішньої оболонки. Але відносно мало уваги приділялося взаємозв’язку між використанням електронних сигарет і здоров’ям порожнини рота, навіть стоматологи, каже Іруса.

Іруса каже, що нещодавнє відкриття Тафтса може бути лише натяком на шкоду, яку завдає вейп роту. "Ступінь впливу на здоров'я зубів, зокрема на карієс, досі відносно невідомий", - каже вона. «На даний момент я просто намагаюся підвищити обізнаність» як серед стоматологів, так і серед пацієнтів.

За словами Айруси, це перше дослідження, яке досліджує зв’язок вейпінгу та електронних сигарет із підвищеним ризиком розвитку карієсу. Вона та її колеги проаналізували дані понад 13 000 пацієнтів старше 16 років, які проходили лікування в стоматологічних клініках Tufts у 2019-2022 роках.

Незважаючи на те, що переважна більшість пацієнтів сказали, що вони не користуються електронними сигаретами, існувала статистично значуща різниця в рівнях ризику карієсу зубів між групою електронних сигарет і контрольною групою, виявив Irusa. Приблизно 79% пацієнтів, які вживали сигарети, були віднесені до категорії пацієнтів із високим ризиком розвитку карієсу, порівняно з приблизно 60% контрольної групи. Пацієнтів, які використовують сигарети, не запитували, чи користуються вони пристроями, що містять нікотин або ТГК, хоча нікотин є більш поширеним.

«Важливо розуміти, що це попередні дані», — каже Іруса. «Це не на 100% остаточно, але люди повинні знати про те, що ми бачимо». Необхідно провести подальші дослідження, і Іруса хоче ближче вивчити, як вейпінг впливає на мікробіологію слини.

Однією з причин, чому використання електронних сигарет може сприяти високому ризику карієсу, є вміст цукру та в’язкість рідини для вейпінгу, яка при аерозолю та вдиханні через рот прилипає до зубів. (Дослідження 2018 року, опубліковане в журналі PLOS One , порівняло властивості електронних сигарет із солодким смаком і гумовими цукерками та кислими напоями.) Показано, що аерозолі для вейпінгу змінюють мікробіом порожнини рота, роблячи його більш сприятливим для бактерій, що викликають гниття. Було також помічено, що вейпінг, здається, сприяє гниттю в місцях, де його зазвичай не відбувається, наприклад, у нижніх краях передніх зубів. "Це потребує естетичних витрат", - каже Іруса.

Дослідники Тафтса рекомендують, щоб стоматологи регулярно запитували про використання електронних сигарет як частину історії хвороби пацієнта. Сюди входять дитячі стоматологи, які спостерігають за підлітками – за даними FDA/CDC, 7,6% учнів середньої та старшої школи сказали, що вони вживали електронні сигарети у 2021 році.

Дослідники також припускають, що пацієнтам, які використовують електронні сигарети, слід розглянути можливість «більш суворого протоколу лікування карієсу», який може включати рецептурну зубну пасту з вмістом фтору та ополіскувач із вмістом фтору, застосування фтору в офісі та огляди частіше двох разів на рік.

«Потрібно багато часу та грошей, щоб лікувати карієс, залежно від того, наскільки серйозним він стає», — каже Іруса. «Якщо ви почали займатися звичкою, навіть якщо ви ставите пломби, поки ви продовжуєте, ви все ще ризикуєте вторинним карієсом. Це порочне коло, яке не зупиниться».

Стівен Айзен зі Школи стоматологічної медицини Університету Тафтса є старшим автором статті. Повна інформація про авторів та конфлікт інтересів доступна в опублікованій статті.

Джерело: https://www.sciencedaily.com/releases/2022/11/221123125126.htm