Вирастити голосові зв'язки, які здатні видивати звук, вдалося дослідникам з Вісконсинського університета у Мадісоні.
Розробка може допомогти відновити голос людям, що втратили його при пошкодження голосових зв'язок. Дослідження опубликоване у журналі Science Translational Medicine, передає nplus1.ru.
Людський голос, как і голоса інших тварин, генерується в основному вібрацією двох голосових зв'язок. Кожна з них складається у зв'язку з м'язами, які вкриті слизоваю оболонкою. Структура голосових зв'язок влаштована таким чином, що вони одночасно достатнью еластичні, щоб вібрувати, та достатньо міцні, щою витримувати сотні змикань за секунду.
Щоб виростити щось подібне, вчені виділили клітини з слизової оболонки голосових зв'язок мертвого донора і чотирьох пацієнтів, яким видалили гортань за медичними показаннями. Клітини вирощували в тривимірному колагеновому каркасі. Через два тижні вони сформували тканина з гнучким, але міцним сполучнотканинним шаром знизу і епітеліальним шаром зверху. Протеомний аналіз показав, що набір білків, синтезованих цими клітинами, багато в чому збігається з набором звичайних клітин голосових зв'язок.
Щоб протестувати, чи будуть вирощені голосові зв'язки створювати звуки, вчені використовували вирізані гортані собак , які досить схожі на людські. До гортані були приєднані штучні трахеї, через які пропускали тепле зволожене повітря. Голосові зв'язки видавали звук, причому високошвидкісна зйомка показала, що вони вібрують як справжні. Звичайно, звук був не дуже схожий на людський голос, так як резонуючі структури глотки, рота і носа відсутні , але він був таким же, як звук звичайної гортані в аналогічних умовах.
Вчені показали, що отримана ними тканина не відторгається при пересадці модифікованим мишам , які мають імунну систему, подібну до людської. Це дослідження відкриває можливість принципово нового підходу до відновлення голосу. Часто голосові зв'язки видаляють через рак , або вони отримують інші ушкодження, і ефективного методу їх відновлення поки не існувало.